Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/jamamto/public_html/olcha.pl/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Rzeźba w drewnie woodcarving
 

Praca z drewnemRzeźba w drewnie woodcarving

Luty 13, 20190

Rzeźba w drewnie “woodcarving

 

Jeśli do tej pory nie możecie zmienić swojej codzienności, z napiętych emocjonalnie kilkunastu godzin między jedną, a drugą nocą, pora raz na zawsze odnaleźć sposób na redukowanie napięcia i zmniejszenie jego skutków ubocznych. Zapraszamy do lektury artykułu na łamach którego pochylimy się nad tematyką rzeźby w drewnie. Czym jest tak zwany “woodcarving”? Dlaczego warto poznać owe zajęcie od podszewki? I wreszcie co uprawianie tej aktywności manualnej może mieć wspólnego z naszym rozluźnieniem? Na te i szereg innych pytań, postanowiliśmy odpowiedzieć podczas wspólnej podróży do świata rzeźby z drewna. Zapraszamy! Jeśli tematy na tyle Cię zaintryguje, że zechcesz się w niego zagłębić, zachęcamy do kontaktu. Kochamy inspiracje i dzielenie się poglądami z interesującymi osobami. Z przyjemnością doradzimy Ci również jak zacząć.

Dlaczego rzeźba w drewnie?

Wiele osób zastanawia się, co robić w wolnych chwilach. Co prawda, poprzez dynamicznie zmieniający się świat i ciągły pęd, jaki spotykamy w naszym życiu wolnego czasu mamy jak na lekarstwo. Jednak, aby wypełnić pustkę, kiedy wyjątkowo nie mamy nic do zrobienia po pracy, bądź gospodarujemy systematycznie wolną godziną, nic nie stoi na przeszkodzie do odnalezienia pasji. Hobby to cudowny element naszego życia. Tak uniwersalne rozwiązanie każdego napotkanego problemu jest doskonałą odskocznią dla każdej osoby bez względu na wiek, wykształcenie, czy predyspozycje. Jedną z pasji, która powinna poszczycić się większą popularnością jest rzeźba w drewnie. Naszym zdaniem to alternatywa, która pozwoli zredukować stres, przyspieszyć regenerację organizmu po ciężkim dniu i przygotować swój organizm do pełnienia życiowych funkcji. Brzmi przekonywająco, prawda? Zobacz, co jeszcze gwarantuje dla pasjonatów woodcarving!

Plusy rzeźbienia w drewnie

Jesteś ciągle zdenerwowany i nie możesz znaleźć dla siebie miejsca? Masz dość wiecznej presji, którą spotykasz w każdej dziedzinie swojego życia? Jeśli tak, rzeźba w drewnie, to propozycja odskoczni, która powinna Cię zainteresować. Dziedziny twórczości artystycznej pozostają tak różnorodne, jak umiejętności i predyspozycje śmiałków. Dlaczego więc, niektórzy wybierają rzeźbiarstwo inni wolą lepić naczynia z gliny, a drudzy tworzą koszyki wiklinowe? Przede wszystkim, aby nakarmić potrzeby swojej duszy i estetyki. Być może dla wielu zabrzmi to banalnie i nie wszyscy będą w stanie się do tego przyznać, ale każdy z nas, ma potrzebę kontaktu z naturą, obcowania z nią możliwie w jak najszerszym wydaniu. Właśnie dlatego, jedni kiedy tylko wiosna nieśmiało zawita do naszych drzwi, wskakują w sportową odzież i wybierają się na rower, a drudzy pozostają w zaciszu domowym, oddając się takiej pasji jak wikliniarstwo, czy właśnie rzeźbienie w drewnie. Dlaczego? Na to pytanie, nie ma jednej trafnej odpowiedzi choć śmiałkowie zdołali postawić wiele hipotez. Magię tego zajęcia najlepiej poczuć po prostu na własnej skórze. Wystarczy spróbować i wszystkiego się przekonać. Z rzeźbiarstwem jest jak z wieloma innymi tego typu elementami, wchodzącymi w skład naszej rzeczywistości. Jeśli za pierwszym razem, rzeźbienie w drewnie nie zrobi na Tobie wrażenia, znaczy, że nie jest ono dla Ciebie. Jeśli natomiast, od spróbowania jednej z technik “woodcarvingu” Twoje życie zmieni się nie do poznania, oznacza, że znalazłeś pasję na całe życie.

Co inspiruje do tworzenia rzeźb w drewnie?

Twórczość osób, które zdecydowały się na rzeźbienie w drewnie jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Inspiracji do jej wykonania nie sposób doszukiwać się gdziekolwiek indziej jak właśnie w naturze i jej ponadprzeciętnym pięknie, które zachwyca nawet największych twardzieli. Niemniej jednak, przejawy kreatywności i indywidualności są z pewnością mile widziane. Miłośnicy uwielbiają poszukiwać form i przestrzeni ukrytych w drewnie. Ich pasja to nie lada wyzwanie, które z pewnością uczy cierpliwości i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Rzeźbienie w drewnie, ze względu na pracochłonność uczy pokory i samodyscypliny. Jeśli jakiś projekt wciągnie Cię bez reszty, rodzina ma z głowy przygotowywanie obiadów na najbliższe kilka dni.

Rzeźba w drewnie od podstaw

Z dziedziny, jaką jest rzeźba w drewnie, możliwe do odbycia pozostają warsztaty z dostosowanym do obecnych możliwości poziomem trudności i zaawansowania uczestników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z rzeźbiarstwem zapoznały się zarówno osoby zupełnie początkujące, jak i pasjonaci, którzy zamierzają poszerzyć swoje dotąd wypracowane umiejętności z zakresu “woodcarvingu”. Rzeźba w drewnie to niepowtarzalne doświadczenie, których ze świecą możemy poszukiwać w dwudziestym pierwszym wieku. Owa pasja przetrwała trudną próbę czasu i cieszy się popularnością po dziś dzień. Wykonując rzeźby w drewnie, można przygotować samodzielnie płaskorzeźby lub formy przestrzenne. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do tego typu prac pozostaje sezonowe drewno lipowe.

Techniki i narzędzia

Obecnie kultywowane techniki i narzędzia bazują na doświadczeniu pokoleń miłośników pasji, jaką pozostaje “woodcarving”. Istnieje wiele sposób w zależności od regionu, w jakim wychowywali się pasjonaci i ich indywidualnych predyspozycji. Tutaj nie ma miejsca na presję czasu, pośpiech, czy stres. Zamiast tego, należy uzbroić się w cierpliwość i cierpliwie dążyć do realizacji swoich założeń. Być może czynność, jaką jest rzeźba w drewnie nie sprawia wrażenie banalnej do wykonania, jednak jest naprawdę wartą zachodu, czego potwierdzeniem są efekty jej wdrożenia w swoje codzienne życie.

Rzeźba w drewnie vs wyobraźnia

Czy osoba bez wyobraźni przestrzennej może spróbować swoich sił? Co kiedy nie wykazuje predyspozycji do nauki tej techniki? Na pewno gro osób boryka się z podobnym pytaniem. W pierwszej kolejności, konieczne jest odpowiedzenie sobie na fundamentalne pytanie. Dlaczego zdecydowaliśmy się na wykonywanie rzeźb w drewnie? Jeśli “woodcarving” stanowi dla nas pasję i sposób na odreagowanie rzeczywistości, wprowadzanie się w zakłopotanie ze względu na jakiekolwiek problemy w pierwszym etapie zaznajamiania się z tworzywem mijają się z celem. Niech rzeźba w drewnie sprawia Ci ogrom przyjemności, a zobaczysz jak działa na rozwój możliwości Twojej wyobraźni. Nie ma takiej przeszkody, której nie uda się zredukować przy odrobinie chęci i motywacji. Nawet jeśli dotychczas nie mogłeś poszczycić się posiadaniem zdolności plastycznych, pora znaleźć pasję, która pozwoli Ci oderwać się i zrelaksować na swój własny sposób. Dlaczego niby, nie miałaby to być rzeźba w drewnie?

Jak zacząć przygodę z “woodcarvingiem”?

Bez względu na rodzaj pasji, jaki postanowiliśmy kultywować, kluczowym elementem jest zapoznanie się zarówno z technikami, jak i wykorzystywanymi narzędziami. Praca w drewnie wymaga precyzji, której na całe szczęście można się bez problemu nauczyć. Wystarczy, wykazać się odpowiednim zaangażowaniem, a efekty pozostaną wyłącznie kwestią czasu. Jedni z miłośników, będą mogli pochwalić się efektami szybciej, drudzy natomiast, aby wejść na mistrzowski poziom, będą potrzebować znacznie więcej czasu. Kwestia ta pozostaje bardzo indywidualna i w tym aspekcie ciężko o doszukiwanie się jakichkolwiek reguł. Dzięki systematycznemu treningowi umiejętności, umożliwiamy sobie rozwój naszej wyobraźni przestrzennej poprzez pracę na bryle drewnianej. Nie wystarczy dużo czytać nawet najlepiej opracowanych informacji. Aspektem gwarantującym miarodajne efekty pozostaje praktyka.

Gdzie szukać pomocy?

Od wielu lat, w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju organizowane są warsztaty i szkolenia z zakresu rzeźbiarstwa w drewnie. Program szkoleń skierowany jest do osób w każdym wieku, zarówno tych, którzy od lat zajmują się ”woodcarvingiem”, jak i zupełnie początkujących miłośników.


Jak zacząć tworzyć projekt?

Co zrobić, kiedy chcemy spróbować swoich sił? Nic prostszego! Wystarczy, że przygotujesz narzędzia rzeźbiarskie, wykonasz projekt i wygospodarujesz sobie odpowiednią ilość miejsca oraz czasu. Następnie, pora na przejście do wstępnej obróbki materiału do pracy i kultywowania postawionych założeń. Wykonanie rzeźby rozpoczyna się już podczas tworzenia projektu, w trakcie tych czynności, wszystkie elementy każdej z nich odgrywają ważną rolę w finalnym efekcie.

 

Podsumowanie

Rzeźba w drewnie to jedna z najciekawszych i najbardziej interesujących alternatyw na obcowanie z naturą. Pasja zrodziła się z miłości do połączenia piękna ziemi i twórczości artystycznej. “Woodcarving” koi nerwy i pozwala na redukcję stresu, z jakim zmagamy się każdego dnia.

 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *