Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/jamamto/public_html/olcha.pl/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Olcha - wszystko co powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym gatunku drzewa
 

UncategorizedOlcha – wszystko co powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym gatunku drzewa

Marzec 19, 20190

Olcha – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym gatunku drzewa

Przede wszystkim, podczas zapoznawania się tematyką drewna olchowego, warto zwrócić swoją szczególną uwagę na genezę jego powstania. Pochodzi on bowiem z drzew olszy z rodziny brzozowatych. Nie należy również, zapominać o pochodzeniu olch, które pierwotnie rosły od samego początku w Polsce. To właśnie z tego względu, olchy są nazywane gatunkiem drewna krajowego. Oprócz drzew z tego gatunku, do rodzimych można zakwalifikować między innymi brzozę. Rosnąca popularność surowca, wynika głównie z charakteryzowania się łatwością w dokonywaniu obróbki termicznej oraz niemal nieograniczonymi możliwościami na sprawne i funkcjonalne wykorzystanie.

Olcha – klasyfikacja

Olcha to rodzaj drzew oraz krzewów, pochodzących z rodziny brzozowatych. Jak wynika z różnorodnych źródeł do olchy jako rodzaju drzewa, można zaliczyć od 25 do nawet 44 gatunków, które do tej pory zostały rozpoznane i zakwalifikowane. Zazwyczaj, porasta zamieszkuje strefę umiarkowaną. Wszystkie z dotąd poznanych gatunków, posiadają brodawki korzeniowe. To właśnie w nich, znaleźć można funkcjonujące bakterie promieniowce, o charakterystycznych zdolnościach asymilacyjnych względem wolnego azotu (inaczej atmosferycznego). Z tego właśnie względu, jakość gleb w miejscach występowania olszy nie pozostawia wiele do życzenia.

 

Morfologia olszy

Olcha to roślina, która zrzuca liście z drzew lub krzewów i charakteryzuje się wyżej wspomnianymi brodawkami korzeniowymi. Żyją one w symbiozie z bakteriami, gwarantującymi wiązanie azotu atmosferycznego z gleby. Morfologiczna budowa rośliny, to przede wszystkim pojedyncze, naprzemianległe liście. Ich blaszka pozostaje piłkowana lub ząbkowana od brzegu. Olcha posiada również bardzo często tak zwane przylistki opadające. Ponadto, na roślinę, jaką jest olcha składają się kwiaty. Są one promieniste i jednopłciowe. Z kolei owoce, mają kształt ściśniętych orzeszków z błoniastymi skrzydełkami.

 

Polskie odmiany olchy

Obecnie w naszym kraju możliwe pozostaje spotkanie jednej z czterech odmian tego wyjątkowego drewna. Należą do nich surowce pochodzące z drzew takich jak olchy czarnej, szarej, pomarszczonej lub zielonej. Oprócz odmian, które możemy znaleźć na terenie Polski, wyróżnia się następujące gatunki: olcha sercowata, japońska, twarda, czerwona, czy szorstka. Nierzadko, okoliczni mieszkańcy mogą być świadkami malowniczego krajobrazu, który gwarantuje olcha Maksymowicza, kaukaska, wschodnia, biała, bądź wschodnia. Bez względu na odmianę, drewno pozyskiwanego z drzewa, jakim jest olcha, odznacza się na tle pozostałych surowców tego typu, znakomitą trwałością i łatwością w obróbce.

 

Charakterystyka drewna olchowego

Dlaczego drewno olchowe jest tak popularne? Oprócz wyżej wymienionego atutu, jakim niewątpliwie pozostaje łatwa praca z surowcem, drewno olchowe to materiał miękki i łupliwy. Ponadto, bardzo łatwo ulega kruszeniu, jest elastyczny i trwały, w porównaniu do konkurencyjnych gatunków drewna, jakie obecnie są oferowane na rynku. Wykonując działania na elementach z drewna olchowego, w prosty i intuicyjny sposób, możemy uzyskać gładką nawierzchnię. Co więcej, z olchy, wytwarzane jest drewno charakteryzujące się doskonałą odpornością na różnego rodzaju zabiegi. Na przykład, mimo suszenia, drewno nie ulega pęknięciu, nie pęcznieje i bardzo szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu, nie kurcząc się.

Drewno olchowe oprócz wyżej wskazanych plusów, może poszczycić się faktem, że jego klejenie gwarantuje niezwykłe rezultaty. Przy tym, olcha doskonale przyjmuje lakiery i bejce, a wykonane prace pozwalają na trwałe utrzymanie efektu.

 

Drewno olchowe – podstawowe zastosowania

Podobnie jak inne, rodzime gatunki, jakie są spotykane na terenie naszego kraju, tak również drewno olchowe znajduje szereg różnorodnych zastosowań. I tak, bogate alternatywy na wykorzystanie tego surowca, opiewają między innymi na możliwość wykorzystania ich do produkcji sklejki, stworzenie części łodzi i jachtów.

 

Nierzadko z drewna olchowego są wykonywane podłogi, meble, czy inne przedmioty użytkowe. Nie należy bagatelizować również możliwości, jakie olcha, gwarantuje lutnictwu. Chociażby bardzo popularne w dwudziestym pierwszym wieku gitary elektryczne, pochodzące spod rąk marki Fender, posiadają olchowe korpusy. Jeśli ktoś, lubi nieco bardziej afrykańskie rytmy, na pewno wie o istnieniu takich instrumentów, jak bębny djembe. Co ciekawe, właśnie ich wykonanie bazuje na naszym drewnie olchowym. Oprócz bardziej nietuzinkowych zastosowań, drewno olchowe, ze względu na doskonałe parametry, jakie zdołaliśmy przytoczyć już wcześniej, to właśnie olcha może poszczycić się posiadaniem jednego z kluczowych miejsc jako surowiec wykorzystywany w branży modelarskiej, meblowej oraz zabawkowej.

 

Aktualnie, nie brakuje ofert, gdzie olcha zostaje wykorzystywana w trakcie tworzenia najlepszej jakości sprzętów kuchennych, czy drobnych dodatków. Niemniej jednak, ze względu na szereg właściwości, które znacznie ułatwiają pracę z surowcem, to właśnie drewno olchowe pada częstym wyborem wśród osób związanych z rzeźbiarstwem.

 

Oprócz wcześniejszych aspektów, jakie poruszyliśmy, sama olcha jest drewnem, które świetnie się pali, nawet jeśli od jego ścięcia nie minęło dużo czasu. Z tego też względu, olcha staje się coraz częstszym wyborem dla osób, poszukujących alternatyw w formie surowca opałowego. Olcha może zostać bowiem z powodzeniem wykorzystana na przykład do kominków.

 

Znaczenie kulturowe olchy

Jak wynika z informacji, olcha w mitologii greckiej była drzewem poświęconym sławnemu wynalazcy ognia, czyli Foroneusowi. Z kolei z tradycji niemieckiej wynika, że ludzie wierzyli niegdyś w istnienie Olchowej kobiety, która na samym początku kusi, aby później ukarać mężczyzn i zmienić się we włochate, nieprzyjemne stworzenie.

 

Snycerskie potyczki z olchą w ręku

 

To właśnie snycerstwo, jako jedno z nielicznych pozostaje zaliczane do najstarszych rzemiosł artystycznych wykonywanych w naszych pobliskich terenach. Najwięcej dzieł, wykonanych w drewnie i związanych z ową techniką artystyczną pochodzi z epoki późnego gotyku i baroku, jednak zdarzają się wybitne prace twórców, żyjących w starożytności i średniowieczu. Czym tak naprawdę jest snycerstwo?

Przykładami snycerstwa mogą być wszelkiego rodzaju krucyfiksy, figury świętych, konfesjonały, rzeźby ołtarzowe, czy ambony. Niemniej jednak, w świadomości Polaków, najważniejszych symbolem snycerstwa jako wyjątkowego rzemiosła pozostaje ołtarz Wita Stwosza, który obecnie jest zlokalizowany w kościele Mariackim w Krakowie.

Narzędzia niezbędne do wykonania rzeźby

Aby wykorzystać potencjał drewna, jakim gospodarujemy, na przykład kawałkiem drewna olchowego, potrzebujemy zaopatrzyć się w dłuto oraz podbijak. Amatorzy, nie muszą martwić się, że aby rozpocząć swoją przygodę z drewnem olchowym w tle, będą zmuszeni wydać wszystkie swoje oszczędności na niezbędne narzędzia. Nic bardziej mylnego! Na samym początku drogi, najlepiej uzbroić się przede wszystkim w…. cierpliwość i motywację. Oprócz tego, warto posiadać trzy dłuta, takie jak: dłuto płaskie, łukowe i V-ka. Nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, aby zakupić pobijak albo zwyczajnie nie zamierzasz po raz kolejny, kupować przedmiotu, który za jakiś czas okaże się zbędny? Użyj zwykłego, gumowego młotka i gotowe!

Materiał niezbędny do rzeźbienia

Jeśli znajdujesz się na początku swojej drogi z rzeźbiarstwem, najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody pozostaje wybranie miękkiego oraz łatwego w obróbce surowca, takiego jak olcha lub lipa. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od potrzeb, wymagań oraz predyspozycji osoby danego artysty i jego wizji na arcydzieło.

 

Podstawowe zasady rzeźbienia w drewnie

Przede wszystkim, zawsze na samym początku rzeźbienia, miej na uwadze, aby nie pchać dłuta po materiale jedną ręką. Po drugie, pod żadnym pozorem nie powinieneś trzymać ręki na drodze dłuta, a także bezwzględnie wyeliminować sytuacje, w których, ciągniesz dłuto po materiale ostrzem w swoim kierunku. W pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Nawet najlepszy i najbardziej kreatywny pomysł, nie zostanie dokończony, jeśli Ty będziesz poszkodowany, co odsunie głównego zainteresowanego od pracy nad projektem na dłuższy czas.

 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *