Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/jamamto/public_html/olcha.pl/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Handmade - sztuka stworzona z drewna
 

Praca z drewnemHandmade – sztuka stworzona z drewna

Marzec 24, 20190

Handmade – sztuka stworzona z drewna

O tym jak wiele ludzkość zawdzięcza surowcowi, jakim jest drewno z pewnością nikomu nie trzeba przypominać. Ostatnio, rosnącą popularność zdobywa nurt nazywany handmade. Jak nietrudno zauważyć, tłumacząc nazwę z angielskiego oznacza ona ręczne wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku. Sztuka ta ma również swoje zastosowanie w trakcie obcowania z drewnem, a poza tym przynosi ogromną satysfakcję zainteresowanym. Poznaj handmade od podszewki i doceń jego nietuzinkowy wydźwięk! Jeśli poszukujesz dla siebie niezwykłego zajęcia, które pomoże Ci w odnalezieniu wewnętrznego spokoju i dodatkowych pokładów siły, doskonale się składa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na łamach którego, przybliżymy kwestie związane z aktywnością rzemieślniczą, jaką jest handmade. Życzymy udanej lektury i realizacji wyjątkowych projektów!

Dlaczego handmade?

 

Gro osób, podczas pierwszej styczności z handmade, zastanawia się nad genezą powstania tej angielskiej nazwy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oznacza ona produkty, które są wytworem ludzkich rąk. Możemy również spotkać się z jego innym określeniem. Część miłośników rękodzieł używa również nazwy DIY – Do It Yourself, oznaczającej “zrób to sam”. Z pewnością domyślasz się, że handmade to przede wszystkim Twoje zaangażowanie i kreatywność. Zatem do dzieła! Zapraszamy Cię na przejażdżkę w trakcie której poznasz tajniki handmade i dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji.

 

Czym jest handmade?

DIY to indywidualne wykonywanie przedmiotów mających charakter estetyczny lub użytkowy. Przede wszystkim, powstałe elementy, charakteryzują się indywidualnym charakterem, unikalnością i nietuzinkowym wykonaniem z dbałością o najmniejsze detale. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że handmade może z powodzeniem być stosowany w dziedzinach takich jak: biżuteria, meble, ubrania, a nawet przedmioty codziennego użytku. Skąd wynika tak duże zainteresowanie rękodziełami? Przede wszystkim, ze względu na fakt, że pozostają one w pełni unikatowe i stworzone od podstaw przez ludzkie dłonie. Nie ma możliwości na znalezienie chociażby dwóch takich samych egzemplarzy nawet wtedy, gdy jeden z artystów szczególnie inspirował się twórczością drugiego. Ponadto, pasjonaci bardzo doceniają fakt, ilości pracy włożonej w wykonanie jednej rzeczy, a nawet jednego ze skomplikowanych elementów całej rzeźby. Najważniejszym aspektem, który naszym zdaniem pomógł w popularyzacji handmade jest fakt tworzenia wyjątkowych przedmiotów z pasji. W dzisiejszych czasach, tylko nieliczne osoby doceniają potęgę zainteresowań i angażują się w nie.

 

Predyspozycje do handmade

Bez dwóch zdań, elementem, który znacznie ułatwia rzeźbienie w drewnie jest cierpliwość. Najlepiej, gdy dysponujemy jej złożami od urodzenia. Niemniej jednak, nie ma rzeczy niemożliwych i poprzez systematyczną aktywność w obszarze handmade możemy nie tylko zwiększyć swoje umiejętności, ale również popracować nad skupieniem i cierpliwością. Warto pamiętać, że jeśli postaramy się to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się ktoś, kto doceni naszą pracę. Kiedy jednak, planujesz karierę związaną z handmade, nie możesz rezygnować po pierwszej nieudanej rzeźbie i skończyć definitywnie swoją karierę. Handmade to dziejący się na naszych oczach proces, który jak każdy cel wymaga czasu. Oczywistym faktem powinna być pokora. Nie zdołasz przyswoić ogromnej ilości materiału i nie wyćwiczysz swojej ręki w błyskawicznym tempie. Zamiast tego, staraj się możliwie najczęściej zagospodarować sobie czas wolny i po prostu próbować. Gwarantujemy, że po jakimś czasie, Twoje starania zostaną wynagrodzone przez wysokiej jakości dzieło handmade. Wystarczy po prostu chcieć i konsekwentnie realizować cel!

 

Najlepszy gatunek drewna do handmade

Pierwsze kroki zainteresowani powinni kierować w stronę odpowiedniego gatunku drewna, w jakim zamierzają rzeźbić. Drzewo to jeden z najważniejszych i kluczowych elementów każdej próby handmade. Surowiec, powinien charakteryzować się dostatecznym poziomem miękkości i nie zawierać dużej ilości sęków. Z tego też względu, gro osób zazwyczaj decyduje się na lipę. Dobrze, gdy pochodzi ona z gęstych i piaszczystych lasów. W ten sposób, podłoże, na jakim rosła, zapewni niewielką liczbę sęków, czy gałęzi. Kolejnym aspektem godnym analizy są słoje. Powinny one przede wszystkim przyrastać równomiernie i być zwarte. Ową kwestię znacznie ułatwi minimalna wilgotność podłoża, o której wspomnieliśmy już wcześniej.

 

Handmade – jak zacząć?

Pierwszym krokiem pozostaje ścięcie drzewa i jego odpowiedni transport do miejsca docelowego. Następnie, konieczne okazuje się być jego jak najszybsze rozłupanie na pół.

Ponadto, niezwykle istotnym elementem przygotowania drewna do obróbki jest okorowanie. Ten proces, to szalenie istotny element całej układanki, która ma zaprowadzić nas do celu, będącego handmadem. Okoronowanie gwarantuje, że drewno po wyschnięciu, może zaoferować zainteresowanym odpowiednią twardość do wykonywania rzeźby w surowcu. Niestety, sam proces odkorowania to duże wyzwanie. Warto wiedzieć również, że drewno lipowe, polecane przez miłośników handmade powinno być przykryte i składowane w ciemny, przewiewnym miejscu. Nie można zapominać o kategorycznym zakazie wystawiania surowca na działanie promieni słonecznych, jeśli ten ma znaleźć swoje zastosowanie jako drewno na rzeźbienia. Surowiec pozostaje gotowy do wykonywania czynności związanych z handmade dopiero po upływie około 7 miesięcy.

 

W jakie narzędzia do obróbki drewna warto zaopatrzyć się od początku?

Przede wszystkim po zapoznaniu się z genezą i specyfiką tego nurtu artystycznego, warto dowiedzieć się, jakie podstawowe narzędzia są niezbędne do wykonywania prac w postaci handmade. I tak, w pierwszej kolejności jest to dłuto. Dobrze, już na pierwszy raz, kiedy dysponujemy różnymi rodzajami, kształtami i rozmiarami dłuta, co znacznie ułatwi naszą pracę i naukę. Dłuta pozostają możliwe do zakupu oraz samodzielnego wykonania. Przed ostatecznym zmierzeniem się z rzeźbieniem, musimy zapoznać się przynajmniej z kilkoma niezbędnymi zasadami. Po pierwsze, zawsze należy sprawdzić, w którą ze stron, zlatuje łyka naszego surowca. Nie należy wykonywać ruchów w przeciwną stronę do kierunku łyka. Właśnie dlatego, staramy się już od samego początku, rzeźbić z łykiem, czyli zaczynają od góry. Wówczas, zagwarantujemy sobie możliwość swobodnego i mądrego rozplanowania przestrzeni, jaką gospodarujemy.

Handmade – artyzm

Rzeźbienie w drewnie to niezwykłe zajęcie, które przynosi trochę frajdy, wymaga zaangażowania i angażuje nas w nową, życiową aktywność. Oprócz tych wszystkich cennych kwestii, to przede wszystkim wydźwięk artyzmu i artystycznej strony naszej duszy. Handmade wymaga skupienia na artyście w każdym momencie. Rzeźbienie w drewnie to ciekawa alternatywa, która może zostawać wykorzystywana zarówno jako oderwanie się od problemów dnia codziennego, jak i sposób na dodatkowy zarobek, czy własny biznes. Ponadto, rzeźbienie rozwija naszą kreatywność i daje możliwości zagłębienia się w zakamarki naszej duszy.

 

Pierwsze kroki w stronę handmade

Swoją przygodę z rzeźbieniem możesz również rozpocząć od scyzoryka. Obecnie na rynku, dysponujemy ogromnym wyborem, dlatego z pewnością każdy z zainteresowanych znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak nie tylko o sprzęcie, ale również zaznajomieniu się z podstawami jego prawidłowego użytkowania. Zwróć uwagę na odpowiednie rękawicę ochronne i już od pierwszych prób z handmadem w roli głównej zaopatrz się w nie. Ponadto posiadanie narzędzi nie kończy się na samym ich przechowywaniu. Należy o nie dbać, bo tylko bardzo ostre dłuta i ostrza, gwarantują precyzyjne wykonanie dzieła.

 

Podsumowanie

Jeśli jesteś zainteresowany handmadem, nic nie stoi na przeszkodzie abyś spróbował. Nie daj sobie wmówić, że w pierwszych miesiącach swojej aktywności związanej z rzeźbieniem potrzebujesz drogiego sprzętu. Co do surowca, najlepiej jeśli wybierzesz lipę, która ma charakterystyczną twardość i pozostaje uważana za jeden z najprostszych i najbardziej wdzięcznych w trakcie obróbki gatunków drewna. Ostateczna decyzja oczywiście należy do miłośników sztuki handmade oraz ich indywidualnych predyspozycji.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *